INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Władysław Biernacki h. Poraj  

 
 
brak danych - po 1788
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Biernacki Władysław, h. Poraj, zm. po 1788, kasztelan sieradzki, przedtem wpływowy działacz sejmikowy w woj. sieradzkiem, był jednym z 8 synów Franciszka, cześnika wschowskiego, i Eleonory z Wolskich. Odziedziczył po stryju Władysławie, kaszt. rozpierskim († 1726), znaczny majątek, który jeszcze powiększył drogą kupna; miał w l. 1740–7 starostwo gębickie, a w r. 1748 uzyskał cesję starostwa warckiego, które dzierżył do r. 1764. Piastował mandat do króla w r. 1746, potem na niedoszły sejm 1756 r. 26 IV 1757 mianowany chorążym sieradzkim. Mocno przywiązany do dynastji saskiej, wstrzymał się od podpisania zbiorowego protestu sieradzan przeciw uciskającym kraj wojskom rosyjskim we wrześniu 1761 r., ponieważ walczyły one z Prusakami za sprawę Augusta III, zato manifestował się z innymi 28 IV 1764 r. przeciw sądom kapturowym, ufundowanym przez partję Czartoryskich. Na elekcję nie pojechał, a 25 V 1767 r. należał do organizatorów konfederacji malkontentów w województwie; czy konfederację barską popierał, dokładnie nie wiadomo. O nim to mówiono w r. 1770, że myśli robić oportunistyczną konfederację »bene sentientium«. Sczasem, pogodzony z królem, otrzymał kasztelanję sieradzką 27 XI 1780. W r. 1784 kandydował do województwa sieradzkiego, a nie osiągnąwszy go, zrezygnował z kasztelanji w r. 1788 na rzecz bratanka Pawła. Zostawił wspomnienie jako »znakomity, zasługami publicznemi ozdobiony, zawsze o dobro ojczyzny, zachowanie praw i całość województwa (w sporze z ziemią wieluńską) czuły mąż«.

 

W. Enc. II.; Boniecki; Uruski; Kraushar, Książę Repnin i Polska, I 398; Konopczyński, Konf. barska, I; Lauda Sieradzkie w Tekach Pawińskiego (Zbiory Kom. Hist. P. A. U.); Nieco listów B-go do prymasa Łubieńskiego w Acta Primatialia (rkp. B. Uniw. Warsz., 34/3); do J. Mniszcha w rkp. B. Cz. 384.

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan II Rohde (Rode)

1657-02-03 - 1720-11-18
złotnik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.